Cellulit

Czym tak naprawdę jest ten cellulit i czy można się go całkowicie pozbyć bądź chociaż częściowo zredukować.


Kobiety twierdzą że cellulit to ich taki osobisty wróg. Wiadomo, że atutem kobiety jest jej uroda, a między innymi zgrabne i jędrne nogi. To właśnie tam najczęściej pojawia się ten niechciany, znienawidzony cellulit w postaci różnych nierówności, dołków, a czasami wręcz narośli wyglądających jak kalafior. Nie powstaje on jednak z dnia na dzień, tylko proces jego tworzenia trwa długo, a my pierwsze zmiany na skórze często przegapiamy.


Cellulit co to takiego.


Z medycznego punktu widzenia cellulit, inaczej lipodystrofia, jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które występuje najczęściej razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. W ten właśnie sposób tworzy się nierówna i pofałdowana powierzchnia partii ciała objętych tym defektem. Najczęściej objęte są uda, pośladki, brzuch, ramiona i łydki. 


Jak wynika z badań cellulit dotyczy głównie kobiet i praktycznie nie pojawia się u mężczyzn. Został on nawet uznany za chorobę cywilizacyjną gdyż dotyczy ponad 80% kobiet.

Powstawanie cellulitu.


Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, ale uważa się że najczęściej powodem jego powstania jest nadmiar estrogenów w organizmie kobiety. Dlatego też aby podjąć walkę z cellulitem musimy dotrzeć do przyczyny jego powstania. Niezwykle ważną rzeczą jest to jaki rodzaj cellulitu posiadamy, bo wtedy łatwiej jest podjąć z nimi skuteczną walkę. Jak już wspomnieliśmy głównym powodem tworzenie się cellulitu jest nadmiar estrogenów. Należy jednak zaznaczyć, że czynnikami sprzyjającymi rozwojowi cellulitu są również:

 • otyłość
 • wadliwe działanie układu limfatycznego
 • siedzący tryb życia bagatelizowana
 • niewydolność żylna
 • przyjmowanie niektórych leków
 • brak aktywności fizycznej
 • niewłaściwe odżywianie
 • nadmiar węglowodanów i tłuszczy.


Te wszystkie czynniki są równie mocno odpowiedzialne za tworzenie się cellulitu więc zwalanie wszystkiego na nieprawidłową gospodarkę hormonalną to zwykłe nadużycie.


Rodzaje cellulitu.


 1. Cellulit wodny ten rodzaj cellulitu dotyczy zazwyczaj kobiet dość szczupłych najczęściej powstaje w związku ze złym krążeniem krwi i limfy w naszym ciele. Nieprawidłowo transportowana limfa napełnia komórki tłuszczowe które powiększają swoją objętość ten rodzaj cellulitu powstaje najczęściej na udach. Wywołują go nie tylko problemy z krążeniem ale również niezrównoważona dieta oraz zaburzenia hormonalne.
 2. Cellulit tłuszczowy. Ta forma cellulitu wiąże się z reguły ze zbyt dużą wagą naszego ciała. Jak łatwo zauważyć cellulitem występuje przede wszystkim u osób otyłych lub takich które zbyt szybko przybrało na wadze. Pojawia się najczęściej na udach pośladkach brzuchu i biodrach łatwo go zdiagnozować naciskając skórę palcem - pojawiają się wtedy lekkie wgłębienia i wybrzuszenia. Ten rodzaj cellulitu powstaje wskutek zbieranie się kwasów tłuszczowych w postaci grudek pod naszą skóra. Nie jest on bolesne w dotyku.
 3. Cellulit cyrkulacyjny. Jest to chyba najgorsza forma tworzenia się cellulitu gdyż jest niesamowicie trudna do usunięcia czy zredukowania. Taki cellulit tworzą twarde zbite i bolesne grudki a pojawia się on głównie na udach i nad kolanami. Powstaje z zesztywniały włókien kolagenowych otaczających tkankę tłuszczową. Jest bolesne w dotyku a walka z nim trwa bardzo długo. Można go jednak w pewnym stopniu zredukować tak aby był naprawdę mało widoczne.
 4. Cellulit rzekomy. Ten rodzaj cellulitu spotykamy najczęściej u osób które często się odchudzają. Odchudzanie wiąże się z niedoborem tkanki tłuszczowej zmniejszenie masy mięśniowej a w związku z tym z nadmiarem skóry Charakteryzuje się to opadaniem tkanki podskórnej jak również i skóry z reguły w obrębie ud i pośladków. Jedyny sposób walki to niestety zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej czyli przytycie.


Sposoby na cellulit.


Ponieważ cellulit nie powstał jeden dzień to i w jeden dzień nie zniknie. Walka z nim jest długo trwała I wymaga wyrzeczeń. Należy również pamiętać że nawet kiedy uzyskamy pożądany efekt za jakiś czas znów będziemy musieli podjąć kolejną walkę gdyż cellulit lubi się odnawiać. Im szybciej zdecydujemy się na zabiegi redukujące cellulit tym lepiej ponieważ łatwiej go będzie się pozbyć. Żeby cellulit zniknął potrzeba jednak włożyć to pewien wysiłek. Ważne jest to aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta konieczne są również zabiegi w salonie kosmetycznym bądź wykonywane w domu. Salonach kosmetycznych mamy do wyboru szereg różnych zabiegów redukujących cellulit.


Zabiegi redukujące cellulit :

 • body wrapping,
 • masaż bańką chińską, 
 • dermaroller,
 • dermomasażer,
 • fale radiowe RF,
 • vaccum + RF,
 • żelazko antycellulitowe,
 • mezoterapia igłowa
 • drenaż limfatyczny
 • laseroterapia


cellulit Kielce

okłady z borowiny