Elektrostymulacja

Elektrostymulacja mięśni a spalanie tkanki tłuszczowej.

Temat elektrostymulacji mięśni powraca jest burza, kiedy tylko na dworze zrobi się cieplej, czyli wraz z nadejściem wiosny. Czym jest więc ta elektrostymulacja? Co nam daje? Jakie są jej efekty i czy tak naprawdę do końca jest bezpieczna? 

                                             wyszczuplająca elektrostymulacja w Kielcach

Elektrostymulację będziemy rozpatrywać tu oczywiście w kontekście wyszczuplania, modelowania sylwetki oraz spalania tkanki tłuszczowej czyli upraszczając w kontekście odchudzania. Najogólniej ujmując elektrostymulacja to zabieg związany z wykorzystaniem prądu. Jest to prąd niskiej częstotliwości a sam proces stymulowania mięni zwany często jest z tego powodu elektrogimnastyką. 


Elektrostymulacja mięśni - jak to wygląda. 


Ogólnie przyjmuje się, że elektrostymulacja to metoda całkowicie bezbolesna. W moim jednak odczuciu prawidłowo wykonany zabieg elektrostymulacji nie jest do końca bezbolesny, a dodatkowo podczas zabiegu odczuwamy pewien dyskomfort. Wynika to z faktu, iż odpowiednio dobrane natężenie prądu ma stymulować mięśnie, poprzez wywołanie odpowiednio mocnych skurczy, czyli symulować naturalne ich pracę, a nie delikatnie wibrować. I włanie to mocne bodźcowanie włókien mięniowych, pod koniec zabiegu, daje się we znaki. W końcu sam zabieg działa na zasadzie skurczów mięśni i daje efekt porównywalne długotrwałym treningiem - a to musi powodować pewne odczucia.

Oczywiście intensywność takiej elektrycznej gimnastyki jest dobierana indywidualnie. Rodzaj i częstotliwość wysyłanych impulsów są też różne, to znaczy w zależności od indywidualnych odczuć osoby poddanej zabiegowi oraz od potrzeb i efektów jakie chcemy uzyskać. 


Działanie elektrostymulacji a spalanie tkanki tłuszczowej.


Zastosowanie impulsów elektrycznych w kosmetyce okresla się elektrostymulacją nerwowo-mięśniową, zwaną również w skrócie EMS. Ta elektrostymulacja ukierunkowana jest na wywołanie motorycznej reakcji wyznaczonych przez nas mięśni lub grup mięśniowych. W praktyce wygląda to tak, że poddawane stymulacji włókna mięśniowe wykonują izotoniczne ruchy, w konsekwencji których pobierają energię z okolicznych tkanek, a tym samym spalają tkankę tłuszczową. Seria zabiegów przyczynia się nie tylko do redukcji ilości tkanki tłuszczowej ale również wzrostu elastycznośi skóry oraz jej jędrności. Im więcej partii mięśniowych zaangażujemy do pracy tym zabieg elektrostymulacji będzie efektywniejszy.

Z korzyści płynących z zabiegu wymienić można zwiększenie metabolizmu, poprawę przemiany materii, pobudzenie układu krążenia, pobudzenie układu limfatycznego oraz usunięcie z organizmu szkodliwych toksyn, Elektrostymulacja mięśni w kosmetyce wykorzystywana jest nie tylko do redukcji tkanki tłuszczowej ale również do ujędrniania zwiotczałych ramion czy poprawy lini ud. Ostatnimi czasy stała się również hitem jeli chodzi o panów, którzy chcą spalić oponkę brzuszną bądź uprawiają sporty i chcą ze swoich mięsni wycisnąć dodatkowe kilka procent mocy.


Wady i słabe strony elektrostymulacji.


Mimo, iż sama metoda jest bezpieczna to ma jednak i swoje słabe strony. Najważniejszym jest tu uświadomienie sobie, że nasze ciało potrzebuje ruchu, a zabieg elektrostymulacji nam tego nie daje. Aby nasze ciało zachowywało prawidłowe zdrowie i kondycję musi być odpowiednio dotlenione, a tego leżąc w elektrycznych pasach nie da się osiągnąć. Kondycja to nie tylko tlen, to również praca naszych stawów, układu oddechowego, serca, stawów i ścięgien. Wszystkie te rzeczy podczas zabiegu elektrostymulacji są wyłączone. Dlatego też musimy wiedzieć, że elektrostymulacja nie może być rozwiązaniem długodystansowym. Zabiegów takich nie można brać miesiącami. Elektrostymulacja ma być metodą wspomagającą a nie zastępstwem dla zdrowego trybu życia. Ma ona nam pomóc poradzić sobie z naszymi problemami, a nie być remedium na naszą niechęć do ruch i czasami wręcz robienie z siebie inwalidy. Elektrostymulacja nie będzie nigdy złotym środkiem na modelowanie sylwetki i wyszczuplanie ciała. Na pewno nie zastąpi nam ona regularnego wysiłku fizycznego - na przykład w klubie fitness połączonego z właściwą dietą.


Elektrostymulacja - warto wiedzieć.

Elektrostymulacja ma swoje zalety - 45 minutowy zabieg odpowiada mniej więcej 2 a nawet 3 godzinnemu wysiłkowi fizycznemu. Elektrostymulacja spala nie tylko tkankę tłuszczową i ujędrnia skórę ale również, w zależności od użytego programu, może wzmacniacz i rozbudowywać mięśnie. Zanim jednak zdecydujemy się na serię zabiegów powinniśmy zasięgnąć opini lekarza bądź rehabilitanta. Nie dajmy się również nabrać na ostatnio powszechnie reklamowane elektrostymulatory za kilkadziesiąt zł, bo one nie wyszczuplą naszego ciała, a jedynie nasz portfel. Warto również zdawać sobie sprawę że podłączenie elektrod to nie taka banalna sprawa. Potrzebna jest do chociażby podstawowa znajomość anatomii ciała, czyli budowy mięśni, a dokładniej mówiąc miejsca położenia przyczepu początkowego i końcowego mięśnia. Ważne również jest właściwe podłączenie elektrody czynnej i biernej tak aby zabieg mógł przynieść pożądane efekty. Warto również zapoznać się z przeciwwskazaniami podanymi poniżej.


Elektrostymulacja - przeciwwskazania.


 • posiadanie rozrusznika serca
 • choroby serca
 • duże nadciśnienie
 • choroby układu nerwowego
 • ciąża
 • menstruacja
 • zmiany nowotworowe (obecne lub w przeciągu pięciu lat)
 • gorączka
 • metalowe implanty 
 • stany zapalne
 • bóle niewiadomego pochodzenia