Kwasy w kosmetyce

Popularnie stosowane kwasy AHA złuszczające naskórek.


Techniki regeneracyjne i odmładzanie skóry twarzy szyi oraz dekoltu, to niewątpliwie jeden z silniejszych trendów w kosmetyce profesjonalnej. Polegają na dostarczeniu skórze bodźców, które uruchamiają procesy odbudowy lub naprawy struktur skóry. Idea jest fenomenalna a zarazem prosta -  sprawić, aby skóra pracowała jak w młodości. Bodźce mogą być bardzo różne, począwszy od mechanicznych np. kontrolowane uszkadzanie skóry, stosując substancje biologiczne czynne a skończywszy na chemicznych np.  działając na skórę  kwasami.
 Aktywowanie procesów naprawczych wywołuje całą serię reakcji, które prowadzą do zwiększenia tempa metabolizmu skórnego, skrócenia czasu cyklu odnowy komórkowej itp. Zabiegi odmładzające i regeneracyjne stymulują naturalne procesy zachodzące w skórze, których tempo maleje z wiekiem. Jedną z częściej stosowanych technik regeneracyjnych stosowanych w gabinetach kosmetycznych jest działanie chemiczne, czyli wykorzystanie stężonych alfa- hydroksykwasów (kwasy AHA).

kwasy Kielce


Do najpopularniejszych kwasów AHA należą :

  • kwas glikolowy
  • kwas mlekowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas winowy
  • kwas cytrynowy

W gabinetach kosmetycznych stosuje się również zabiegi wykorzystaniem kwasu migdałowego czy pirogronowego, ale ich działanie na głębsze warstwy skóry jest słabsze. Podstawowym i najczęściej wykorzystywanym kierunkiem działania kwasów AHA jest działanie złuszczające. Jednak spektrum działania tych związków na skórę jest o wiele szersze. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że chemiczne złuszczanie naskórka wywołuje całą serię reakcji, które aktywują właśnie procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry. Stwierdzonym efektem działania kwasów jest przyspieszenie odnowy komórkowej. W dojrzałym wieku cykl czasu odnowy komórkowej ulega wydłużeniu nawet o kilkanaście dni. Stosowanie kwasów na skórze dojrzałej prowadzi do skrócenia tego czasu, a to z kolei prowadzi do przyspieszenia regeneracji skóry.  Kolejnym dowodem na działanie regeneracyjne kwasów jest poprawa jakości skóry zniszczonej działaniem UV. Badania dowodzą, że pod wpływem kwasów AHA w skórze narażonej regularnie na promieniowanie UV, zwiększa się grubość żywych warstw naskórka. Zaobserwowano również zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego oraz kolagenu, poprawy stanu włókien elastycznych, oraz zwiększoną proliferację fibroblastów. 


Kwasy AHA odnowią naszą skórę.


Wstępne badania prowadzone od kilkunastu lat dowodzą, że alfa hydroksykwasy stosowane w niskich stężeniach mogą również stymulować biosyntezę ceramidów,  poprawiając w ten sposób właściwości barierowe warstwy rogowej naskórka. Działanie kwasami na skórę przyspiesza tempo odnowy komórkowej, stymuluje syntezę kolagenu i kolagenu w skórze narażonej na promieniowanie UV. Działania te prowadzą do znacznej poprawy własności biomechanicznych skóry a w efekcie do widocznej redukcji drobnych zmarszczek oraz defektów skórnych.


Złuszczanie naskórka za pomocą kwasu glikolowego, prowadzi do poprawy struktury skóry a także poprawy i wyrównania kolorytu a nawet rozjaśnianie plam pigmentacyjnych. Zatem kwasy AHA to nie tylko działanie złuszczające.  Dzięki niezwykle szerokiemu spektrum działania regeneracyjnego kwasy wykorzystywane są z dużym sukcesem w odmładzaniu skóry dojrzałej. Oczywiście skuteczność preparatów zależy od ilości i stężenia kwasów w produkcie, ale nie tylko. Zasadniczy wpływ na ich działanie ma ph preparatów. Im pH niższe, a zarazem odczyn bardziej kwaśny, tym działanie kwasu bardziej skuteczne.