Sposoby na zmarszczki.

Zabiegi kosmetyczne stosowane w walce ze zmarszczkami.


Botoks

Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w mięsień odpowiedzialny za mimikę części twarzy. Botulina czasowo blokuje receptory neurologiczne odpowiedzialne za pracę mięśni. Kiedy nie pracują, skóra przestaje się marszczyć i w efekcie nie tworzą się zmarszczki, bruzdy i załamania. To sprawdzona profilaktyka starzenia się twarzy. Dlatego teoretycznie można go stosować już po 20. roku życia. Botoks najczęściej wykorzystuje się do ostrzyknięcia kurzych łapek i zmarszczek na czole. Niektórzy dermatolodzy podają go także w partie skóry pod oczami, nad górną wargą, w opadające kąciki ust, w szyję. Botulina wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości (jad kiełbasiany paraliżuje czasowo pracę gruczołów potowych).
EFEKTY: Skóra jest rozprężona, a wyraz twarzy pogodniejszy. Rezultat botoksu jest zwykle naturalny. Efekt botoksu utrzymuje się ok. 6—9 miesięcy.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę naturalnego, biozgodnego kwasu hialuronowego (preparaty: Restylane, Surgiderm, Estelis). Służy on do wypełniania bruzd, zmarszczek, załamań i malutkich blizn (np. potrądzikowych) oraz do powiększania i modelowania ust, nosa i kości policzkowych. Wstrzyknięcie kwasu to proces odwracalny — z czasem kwas całkowicie się wchłania.
Wstrzyknięcie wypełniaczy w bruzdy i zmarszczki  jest dość bolesne, konieczne jest znieczulenie skóry .
EFEKTY: Bezpośrednio po wstrzyknięciu skóra będzie nierówna, zaczerwieniona i obrzmiała (jak np. po ukąszeniu owada). Opuchnięcie zejdzie w ciągu pół godziny pod wpływem lodowego kompresu. Po 2—3 godzinach widać wypełnienie, jednak na pełny efekt trzeba poczekać jeszcze ok. 2 tygodni — po tym czasie biologiczny preparat na dobre zwiąże się ze skórą. Biologiczne wypełniacze kolagenowe mają jeszcze dodatkowe zadanie — „pracują” pobudzając pracę fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Takie zabiegi można szybko powtórzyć (nawet po 2 tygodniach), ale rezultaty ich działania utrzymują się dłużej — nowy kolagenowy Eyolence nawet do 1,5 roku.


Peeling chemiczny powierzchniowy

Peeling to zabieg, który polega na złuszczaniu naskórka w sposób kontrolowany. Mieszanki substancji pozwalają usunąć warstwy naskórka na różnej głębokości. Peelingi z niższymi stężeniami (do 30 proc.) mogą wykonywać kosmetyczki, mocniejsze (50—70 proc) — lekarze dermatolodzy.
EFEKTY: Widać już po 2 godzinach. Peelingi odmładzają skórę, dbają o jej kondycję, likwidują blizny potrądzikowe, zaskórniki, przebarwienia.


Mezoterapia

Zabieg mezoterapii polega na podawaniu bardzo małych ilości substancji leczniczych i leków w formie płytkich zastrzyków bezpośrednio do skóry. Przedrostek „mezo” (pomiędzy) mówi o miejscu podania preparatu — w granicę między naskórkiem a skórą właściwą. W ten sposób aplikuje się substancje rewitalizujące skórę, takie jak: kwas hialuronowy; kompleksy witamin i minerałów (krzemu), polinukleotydy. W ten sposób mezoterapia odświeża i odmładza się skórę na całej twarzy (nawet pod oczami), szyi, dekolcie, dłoniach, ramionach. W podobny sposób regeneruje się skórę głowy (przy problemach z wypadaniem włosów) i walczy z cellulitem. Bezpośrednio po zabiegu pod skórą mogą pojawić się małe grudki (miejscowy nadmiar substancji),które lekarz dokładnie rozmasuje.Po zabiegu przykłada się do skóry woreczki z suchym lodem, aby zminimalizować opuchnięcia i siniaki. Przeciwko tym drugim lekarze często polecają maść z witaminą K (przyspieszającą wchłanianie się krwiaków).
EFEKTY: Mezoterapia wygładza i ujędrnia skórę oraz likwiduje drobne zmarszczki. To jedna ze skuteczniejszych metod rewitalizacji okolic oczu. Mezoterapię bardzo często łączy się z innymi zabiegami medycyny estetycznej: botoksem, peelingami, wypełniaczami. Najlepsze efekty daje między 30. a 50. rokiem życia, kiedy skórę warto stymulować do pracy.

Fotoodmładzanie

Zabieg polega na spłycaniu zmarszczek i poprawie gęstości skóry, dzięki wiązce impulsowego światła IPL. Likwiduje też zmiany naczyniowe i pigmentacyjne. Wiązki światła skracają i przebudowują włókna kolagenu, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna. Te zabiegi wykonuje się na twarz, szyję, dekolt, a nawet dłonie.
Całą powierzchnię twarzy naświetla się głowicą emitującą pulsujące światło, które odbierasz jako dosyć bolesne strzały (zwłaszcza w okolicy oczu). Niestety, nie jest to zbyt przyjemne.
EFEKTY: Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, ale po kilku dniach staje się gładsza, równiejsza, jaśniejsza. Najlepsze efekty widać po serii 2—5 zabiegów.

Mikrodermabrazja

To sposób oczyszczenia skóry połączony z delikatnym peelingiem mechanicznym i stymulacją skóry. Obecnie najczęściej wykonuje się ją głowicą diamentową (przypomina „papier ścierny”). Druga metoda to mikrodermabrazja za pomocą mikrokryształków tlenku glinu (substancja ścierna, która pod ciśnieniem wiruje w szklanej rurce). Głowica z kryształkami przyłożona do skóry jest formą delikatnego minipumeksu. Kryształki ścierają najbardziej powierzchniowe warstwy naskórka, skutecznie usuwają zanieczyszczenia z ujść gruczołów łojowych.

EFEKTY: Skóra jest odświeżona i jaśniejsza, pory minimalnie ulegają zwężeniu. Często mikrodermabrazja łączona jest z powierzchniowymi peelingami chemicznymi. Wtedy efekt odświeżenia jest jeszcze bardziej spektakularny.

mikrodermabrazja Kielce